Question 6

Added on: Sep 20, 2026
MCQMEDIUM

A table tennis ball has radius (3/2)×10−2(3/2) \times 10^{-2} m and mass (22/7)×10−3(22/7) \times 10^{-3} kg. It is slowly pushed down into a swimming pool to a depth of d=0.7d = 0.7 m below the water surface and then released from rest. It emerges from the water surface at speed vv, without getting wet, and rises up to a height HH. Which of the following option(s) is(are) correct? [Given: π=22/7\pi = 22/7, g=10 m s−2g = 10 \text{ m s}^{-2}, density of water =1×103 kg m−3= 1 \times 10^3 \text{ kg m}^{-3}, viscosity of water =1×10−3 Pa-s= 1 \times 10^{-3} \text{ Pa-s}.]

(A)

The work done in pushing the ball to the depth dd is 0.0770.077 J.

(B)

If we neglect the viscous force in water, then the speed v=7v = 7 m/s.

(C)

If we neglect the viscous force in water, then the height H=1.4H = 1.4 m.

(D)

The ratio of the magnitudes of the net force excluding the viscous force to the maximum viscous force in water is 500/9500/9.

Free Exam

Boost Your Exam Preparation!

Move beyond just reading solutions. Access our comprehensive Test Series, original Mock Tests, and interactive learning modules. Many premium tests are completely free!

  • Original Mocks & Regular Test Series
  • Real NTA-like Interface with Analytics
  • Many Free Tests Available