Question 12

Added on: Sep 19, 2026
NUMERICALMEDIUM

An infinitely long thin wire, having a uniform charge density per unit length of 55 nC/m, is passing through a spherical shell of radius 11 m, as shown in the figure. A 1010 nC charge is distributed uniformly over the spherical shell. If the configuration of the charges remains static, the magnitude of the potential difference between points P and R, in Volt, is ______. [Given: In SI units 14πϵ0=9imes109\frac{1}{4\pi\epsilon_0} = 9 imes 10^9, ln⁡2=0.7\ln 2 = 0.7. Ignore the area pierced by the wire.]

Question
Free Exam

Boost Your Exam Preparation!

Move beyond just reading solutions. Access our comprehensive Test Series, original Mock Tests, and interactive learning modules. Many premium tests are completely free!

  • Original Mocks & Regular Test Series
  • Real NTA-like Interface with Analytics
  • Many Free Tests Available